Soğukla Mücadele Eden Suriyelilere "Şefkat Eli"

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Ağrı'da, kış şartlarının etkisini artırmasıyla zor durumda kalan Suriyelilerin ihtiyaçları İl Göç İdaresi Müdürlüğümüz tarafından karşılandı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Ağrı'da, kış şartlarının etkisini artırmasıyla zor durumda kalan Suriyelilerin ihtiyaçları İl Göç İdaresi Müdürlüğümüz tarafından karşılandı. Ağrı'da harabe evde soğuk ve yoklukla mücadele eden Suriyeli üç aileye, valilik sahip çıktı.

Ağrı İl Göç İdaresi Müdürlüğü personelleri, Suriyeli aileleri kaldıkları evlerde ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.Yaklaşık 8 ay önce Halep'teki savaştan kaçarak Ağrı'ya sığınan Suriyelilere, valilik tarafından soba, yakacak, gıda, temizlik malzemesi, giysi yardımı ve nakdi destekte bulunuldu. Yetkililer, soğuktan üşüyen çocuklara, kışlık kıyafetlerini giydirdi.

Suriyeli Walid Bilal (43), AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğukların başlamasıyla çok mağdur olduklarını söyledi. Devletin kendilerine sahip çıktığını ve ihtiyaçlarının büyük kısmını karşıladığını belirten Bilal, "Sobamız eskiydi, duman kaçırıyordu, bize soba aldılar. Kömür yardımında bulundular. Evde yiyecek yoktu, tüm mutfak malzememizi aldılar. Özellikle çocuklarımıza ve bize kışlık elbise ile ayakkabı getirdiler. Elektrik faturamı ödeyemiyordum, onu da ödeyecekler" dedi. Yetkilerin evlerine kadar gelip tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade eden Bilal, "Ben ve çocuklarım ile diğer aileler çok mutlu olduk. Kaç aydır çalışamıyorum. Komşularımız bize ekmek ve yemek gönderiyordu. Çocukların giysileri yoktu. Hepsi hasta olacaktı. Allah Türk devleti ve Ağrı Valisi'nden razı olsun. Bu soğuk, zor zamanda bize sahip çıktılar" diye konuştu.

İl Göç İdaresi Müdürü Barış Ülker de devletin her zaman mazlumun yanında olduğunu dile getirdi. Suriyeli ailelerin yaşadıkları yerleri gezdiklerini anlatan Ülker, şunları kaydetti: "Yaşam standartları düşüktü. Sobaları kırıktı, soba ve yakacak temin ettik. Özellikle çocuklarımızın ayakları çıplaktı, üstlerinde hiçbir şey yoktu. İlk etapta bunları gidermeye çalıştık. Bunun yanında gıda ve yaşam malzemelerini de temin etmeye çalıştık. Yardımlarımız bununla sınırlı kalmayacak, devam edecek. Bu aileleri her zaman takip altına alacağız."

 
Kayıt: 18.12.2015
Güncelleme:12.1.2016
Paylaş


WS05